Super User

Polski Związek Łowiecki chce przywrócenia prawa, które pozwalało polskim myśliwym wychodzić na polowania razem z dziećmi. W tym celu PZŁ wystąpił do Marszałka Sejmu z projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

ojciec i syn fot AWierzbieniec s

Projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej (patrz załącznik) wraz z 1000 podpisów obywateli go popierających został złożony przez Komitet Krzewienia Tradycji Łowieckiej do Marszałka Sejmu. 2 sierpnia br. Marszałek Sejmu wydał postanowienie o przyjęciu zawiadomienia dotyczącego naszego projektu obywatelskiego (patrz załącznik). Oznacza to, że możemy rozpocząć zbieranie 100 000 podpisów popierających nasz projekt ustawy.

Jak składać podpisy

Każdy myśliwy lub sympatyk myślistwa, który popiera naszą inicjatywę ustawodawczą powinien wypełnić formularz (patrz załącznik) odręcznie, podać w nim swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL oraz własnoręcznie się podpisać. Formularze będą dostępne w Zarządach Okręgowych, kołach łowieckich i podczas wydarzeń o tematyce myśliwskiej na stoiskach Polskiego Związku Łowieckiego. Formularz można też pobrać z naszej strony internetowej, wypełnić i wysłać do najbliższego Zarządu Okręgowego z dopiskiem petycja.

Dlaczego warto nas wesprzeć

Znowelizowany w zeszłym roku zapis ustawy 42aa pkt 15. ustawy Prawo łowieckie łamie nasze konstytucyjne prawo do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców (art. 48 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej). Myśliwi chcieliby poprzez wspólne polowania nauczyć swoje dzieci kultury i tradycji nie tylko łowieckiej, ale ogólnie rzecz ujmując polskiej. Myślistwo towarzyszy nam od setek lat i jest spójne z naszą tożsamością narodową. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat zatraciliśmy ją z różnych względów, ale chcielibyśmy ją odtworzyć właśnie przez czynną edukację dzieci i młodzieży.

Ponadto poprzez polowania, możemy uczyć nasze dzieci przyrody i wszystkiego co się z nią wiążę, czyli m.in. ochrony środowiska, nauki o gatunkach, prawidłowego zachowania w lesie, szacunku dla fauny i flory. Jesteśmy przekonani, że taka nauka, nazwijmy ją empiryczną, jest o wiele skuteczniejsza niż książkowa i jest cenną lekcją o otaczającym świecie.

Zachęcamy do przeczytania odezwy do myśliwych (patrz załącznik) Prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Rafała Malca, w której wyjaśnia czemu zmiana ustawy jest konieczna. Czekamy na Wasze podpisy do końca sierpnia.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu uroczyście oddało do użytku nowo powstały plac zabaw, usytuowany przy budynku Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego, ul. Orlicz Dreszera 14.

Specjalny plac zabaw dla Uczniów i Wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Zamościu (PSONI Koło w Zamościu) ufundowali myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim Okręg Zamość przekazując pieniądze, które zebrali podczas aukcji na V. Myśliwskim Kresowym Balu Charytatywnym „Ozimkowe Zapusty”. W otwarciu wzięli udział Wojciech Adamczyk Łowczy Okręgowy, Jan Szulc Przewodniczący Komisji Kultury Tradycji i Promocji Łowiectwa, Monika Zawiślak Prezes Klubu Dian oraz Marian Ozimek inicjator myśliwskich charytatywnych balów.

W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział Zastępca Prezydenta Miasta Zamość Piotr Zając, Jadwiga Stromkie – Przewodnicząca Zarządu PSONI Koło w Zamościu i Wojciech Adamczyk – Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu.

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu informuje członków niezrzeszonych w kolach łowieckich, że w dniu 10 czerwca 2019 r. zostanie przeprowadzone szkolenie z zakresu bezpiecznego użytkowania broni oraz znajomości stosownych przepisów rozporządzenia ministra właściwego do spraw środowiska dotyczącego szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Szkolenie odbędzie się o godzinie 15:30 w siedzibie Zarządu Okręgowego przy ul. Jasnej 7. Zapraszamy.

Puchar Przewodniczącego Zarządu Okręgowego w Zamościu
zdobyła drużyna KŁ nr 87 „Hubertus” w Kaczórkach.

25 maja 2019 r. o godz. 800 na strzelnicy PZŁ w Chełmie myśliwi kół łowieckich okręgu zamojskiego przystąpili do rywalizacji w XXX – tych zawodach w strzelectwie myśliwskim. Jednocześnie odbyły się też IV zawody DIAN naszego okręgu. Gdzie walczono o Puchar Przewodniczącego Zarządu Okręgowego w Zamościu. Otwarcia zawodów dokonał Łowczy Okręgowy Kol. Wojciech Adamczyk, powitał serdecznie uczestników i zgromadzonych gości. Podczas otwarcia zawodów flagę na maszt wciągnęła zwycięska drużyna w roku 2018 z Koła Łowieckiego nr 17 „Jeleń” w Żółkiewce. Po wystąpieniu Łowczego Okręgowego, Sędzia Główny zawodów Jerzy Burcon przypomniał o zasadach bezpieczeństwa oraz prawidłach strzelań myśliwskich na poszczególnych konkurencjach i przedstawił skład Sędziowski zawodów.
Na poszczególnych konkurencjach sędziowali:

 • na kręgu – Brudziński Jerzy, Kotowski Ryszard i Maciąg Stanisław,
 • na trapie - Grabarczyk Lucjan, Zgardziński Marcin i Ceynowa Andrzej,
 • na przelotach – Wlaź Franciszek i Smyk Radosław,
 • na zającu – Skotnicki Tadeusz i Mazur Krzysztof,
 • na dziku - Lis Mieczysław, Stawiarski Mirosław i Kabała Mirosław,
 • na rogacz/lis – Małyszek Jerzy, Kot Ryszard i Surmacz Janusz.

Nad zabezpieczeniem medycznym czuwał lekarz myśliwy a jednocześnie uczestnik imprezy, Kol. Zbigniew Berbecki.
W zawodach tych indywidualnie startowali również trzej posiadacze klasy mistrzowskiej naszego okręgu i nestor strzelectwa Kol. Adam Gmyz.

Drużynowo zwyciężył trzyosobowy zespół KŁ nr 87 „Hubertus” w Kaczórkach w składzie: Kusiak Mariusz, Dąbrowski Jarosław i Romaszko Arek z wynikiem 1132/1500 pkt, jest to wspaniałe zwycięstwo drużyny tego koła. Na drugim miejscu uplasował się zespół KŁ nr 60 „Ryś" w Zamościu w składzie: Ożga Mateusz, Ożga Mariusz, Kostyła Zbigniew z wynikiem 1092/1500 pkt, trzecie miejsce wywalczyło KŁ nr 17 „Jeleń" w Żółkiewce w składzie: Udrycki Sławomir, Bajas Karol, Wrzyszcz Tomasz z wynikiem 1077/1500 pkt,.


Pierwsze trzy zwycięskie drużyny otrzymały Puchary oraz dyplomy z rąk Przewodniczącego Zarządu Okręgowego Kol. Wojciecha Adamczyka, pozostałe drużyny do miejsca X-go otrzymały dyplomy.


W klasyfikacji indywidualnej w klasie powszechnej najlepszy wynik 431/500 pkt, uzyskał Garncarz Robert z KŁ nr 40 „Szarak” w Strzyżowie, drugie miejsce z wynikiem 415/500 pkt, zdobył Ożga Mateusz z KŁ nr 60 „Ryś” w Zamościu, trzecie miejsce wywalczył Kusiak Mariusz z KŁ nr 87 „Hubertus” w Kaczórkach uzyskując wynik 413/500pkt. Zawodnicy ci otrzymali puchary, dyplomy i nagrody.


Natomiast uczestniczące w zawodach DIANY Monika Zawiślak reprezentantka myśliwych niezrzeszonych zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji DIAN uzyskując 256/500 pkt., natomiast Greta Bruśniak reprezentantka KŁ nr 44 „Roztocze" w Zamościu uzyskała 191/500 pkt. i zajęła drugie miejsce. DIANY otrzymały puchary, dyplomy i nagrody.


Najlepszym zawodnikiem w śrucie był Garncarz Robert z KŁ nr 40 uzyskując najlepsze wynik 265/300 pkt, a w kuli najlepszym był Ożga Mateusz uzyskując 170/200 pkt.


Zawodnicy którzy uplasowali się z najlepszymi wynikami od 1-10 otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.


Najstarszy wiekiem uczestnik zawodów Kol. Adam Gmyz z KŁ 87 uzyskał 111/500 pkt., natomiast najmłodszym zawodnikiem był Kusiak Maciej który uzyskał 368/500 pkt. Największym pudlarzem zawodów został Tutka Grzegorz z KŁ 46 uzyskując tylko 68/500 pkt, otrzymali oni również dyplomy oraz nagrody.


W klasie Mistrzowskiej indywidualnie I miejsce zajął Robert Polski z wynikiem 415/500 pkt, II- gie miejsce Marek Loc z wynikiem 403/500 pkt, i III miejsce Ryszard Materna z wynikiem 390/500 pkt.


W klasyfikacji OPEN miejsce I zajęła drużyna KŁ nr 121 „Świt” w Zamościu w składzie: Polski Robert, Grześków Robert i Nowak Konrad z wynikiem 1180/1500 pkt., II- gie miejsce drużyna KŁ nr 87 „Hubertus” w Kaczórkach w składzie: Kusiak Mariusz, Dąbrowski Jarosław
i Romaszko Arek z wynikiem 1132/1500 pkt. i III miejsce drużyna KŁ nr 60 „Ryś" w Zamościu w składzie: Ożga Mateusz, Ożga Mariusz, Kostyła Zbigniew z wynikiem 1092/1500 pkt.


Strzelano pełny sześciobój myśliwski, impreza przebiegła sprawnie i szybko w miłej i koleżeńskiej atmosferze.
Wręczenia nagród i dyplomów dokonali Łowczy Okręgowy Wojciech Adamczyk i Sędzia główny zawodów Jerzy Burcon, gratulowali zwycięzcom i życzyli dalszych sukcesów. Podziękowano sponsorom za cenne nagrody, a sponsorami nagród byli:

 1. Przedsiębiorstwo ELITE Expeditions Zakład Przetwórstwa Dziczyzny Zwierzyniec
 2. Przedsiębiorstwo WELES sp. z o.o. Poznań
 3. PUH STOLMUR Lucjan Grabarczuk Zamość
 4. TECHZBYT – Mirosław Kaleniuk Zamość
 5. „Hubertus” Sklep Myśliwski Robert Polski Sitno
 6. Salon Myśliwski " HUBERTUS" w Zamościu ,
 7. Dzidek i Wojtek
 8. KŁ nr 12 " SARNA" w Zarzeczu
 9. KŁ nr 60 „Ryś” w Zamościu
 10. ZO PZŁ w Zamościu

Również nagrody dla najlepszych zawodników z powiatów ufundowali:

 1. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
 2. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim
 3. Starostwo Powiatowe w Zamościu
 4. Pan Piotr Olszówka Poseł na Sejm RP z Biłgoraja

Gratuluję zwycięzcom, dziękuję za ambitną postawę wszystkim drużynom uczestniczącym w zawodach. Za sprawne i bezpieczne przeprowadzenie zawodów składam podziękowania sędziom stanowiskowym, pracownikom biura ZO Kol. Katarzynie Artymiak, Kol. Pawłowi Smykowi oraz Kol. Zenkowi Kukułowiczowi za pomoc przy obsłudze biura. Sponsorom za cenne nagrody rzeczowe, stażystom za pomoc w obsłudze, oraz sympatykom strzelectwa za wspaniały doping.

„Darz Bór”

Przewodniczący Komisji Strzeleckiej
Jerzy Burcon

Zdjęcia z wydarzenia do obejrzenia tutaj.

Ważne zmiany w szkoleniach. Kolejne zdecydowane działania Zarządu Głównego

Od deklaracji do czynów. Zgodnie z zapowiedziami Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wprowadza kolejne ważne zmiany. Wśród kilkudziesięciu uchwał podjętych przez Zarząd na posiedzeniu 20 maja, znalazły się te najważniejsze – dotyczące kluczowych zmian w zakresie szkoleń. Obniżamy ich cenę, ale też ujednolicamy program i sposób nauczania. Opłaty za kursy będą niższe i identyczne w całym kraju. Zweryfikujemy także kompetencje lektorów prowadzących zajęcia.

Zmiany w szkoleniach to jeden z priorytetów zapowiedzianych zarówno przez Łowczego Krajowego, jak i Zarząd Głównego PZŁ. Władze Związku regularnie wsłuchują się w głos myśliwych. Po pierwszych zmianach organizacyjnych, finansowych i kadrowych, czas na kolejne kroki.

Uchwały przyjęte podczas poniedziałkowego posiedzenia Zarządu Głównego otwierają drogę do gruntownej przebudowy systemu szkoleń dla nowo wstępujących do Polskiego Związku Łowieckiego i selekcjonerów. To przede wszystkim ujednolicenie, a zarazem obniżenie kosztów kursów, jak też weryfikacja i dostosowania do najnowocześniejszych standardów programu i materiałów szkoleniowych.   

Uchwały wprowadzają instrukcję szkolenia i egzaminowania w Polskim Związku Łowieckim, oraz powoływania wykładowców. Dzięki nim proces ten będziemy maksymalnie przejrzysty i czytelny dla wszystkich członków naszej organizacji.

Zarząd Główny wprowadza także wytyczne dotyczące ustalania i bilansowania kosztów szkoleń i egzaminów dla nowo wstępujących i selekcjonerów. Chcemy, by opłaty za kursy były niższe i identyczne w całym kraju (dla nowo wstępujących nie mogą przekroczyć 1/3 średniej krajowej, zaś dla selekcjonerów nie mogą przekroczyć 10% średniej krajowej).

Skuteczne szkolenie, a w konsekwencji pozytywnie zdany egzamin, nie jest możliwe bez najwyższej jakości podręczników i materiałów dydaktycznych. Podjęta dziś uchwała wprowadza wykaz obowiązkowych podręczników (z pięciu obowiązujących pozostają tylko dwa) i innych materiałów dydaktycznych na kursach dla nowo wstępujących i selekcjonerów. Dzięki korzystaniu ze sprawdzonych materiałów, poziom kursów będzie w całym kraju równie wysoki.

Szanowne Koleżanki i Koledzy, to kolejne zamiany w Polskim Związku Łowieckim, które mają doprowadzić do tego, aby siłą naszej organizacji byli jej członkowie.

Informujemy, że 23 maja w siedzibie Zarządu Okręgowego PZŁ w Zamościu odbędzie się wycena medalowa trofeów łowieckich. Posiadaczy okazałych wieńców, parostków, oręży oraz czaszek lisów lub borsuków pozyskanych w sezonie 2018/2019 prosimy o dostarczenie do Zarządu Okręgowego najpóźniej do 22 maja.  Dostarczone trofeum powinno być opisane oraz zawierać metryczkę z osobą która pozyskała trofeum, datą i miejscem pozyskania.

Już dziś, z wielką przyjemnością, chcemy zaprosić do Zamościa, który w dniach 4-6 października 2019 roku będzie "stolicą łowiectwa" oraz miejscem obchodów Hubertusa Ogólnopolskiego.

Podczas obchodów Hubertusa 2019 zaprezentujemy wszystko to, co piękne w naszej renesansowej "Padwie Północy" oraz regionie jakim jest Roztocze.

Szczegółowy program zostanie opublikowany wkrótce. Wszystkim, którzy zechcą zaprezentować swoją pasję, działalność łowiecką lub tradycję swojego regionu udostępnimy odpowiednie miejsce wystawowe.

Specjalnie dla goście przygotowana została atrakcyjna oferta noclegowa i możliwość zwiedzania, tak by jak najlepiej poznać urokliwe uliczki i podwórza Starego Miasta oraz odtworzoną fortyfikację Twierdzy Zamość.

Spotkajmy się w październiku na naszym wspólnym święcie! Do zobaczenia.

Darz Bór!

Wszelkie dodatkowe informacje, rezerwacja miejsc noclegowych, miejsc wystawienniczych dostępne są w siedzibie Zarządu Okręgowego PZŁ w Zamościu, ul. Jasna 7 lub pod numerem telefonu 84 638 47 52.

 

W załączniku znajduje się regulamin i karta zgłoszenia.

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

Wielu z nas, ja także, nie wyobraża sobie łowiectwa bez możliwości regularnego czytania "Łowca Polskiego". Dla wielu z nas „Łowiec” zawsze był, jest i pozostanie punktem odniesienia, doskonałym przykładem długiej i bogatej tradycji i kultury polskiego łowiectwa.

 

Sto dwudzieste urodziny naszego pisma to powód do dumy, ale też wielkie zobowiązanie. Od chwili objęcia przeze mnie funkcji Łowczego Krajowego i powołania nowego Zarządu Głównego PZŁ, w Wydawnictwie Łowiec Polski, tak jak w całym Polskim Związku Łowieckim, zaszły duże zmiany. Nie ominęły one także naszego ulubionego miesięcznika.

Zmiany w składzie osobowym zespołu redakcyjnego, odświeżony layout, a co najważniejsze – nowe propozycje redakcyjne dla czytelników. Wszystko pod hasłem: robimy najlepsze pismo dla myśliwych i o myśliwych.

Czas na kolejne zmiany. Chcemy oddać głos Wam – Koleżanki i Koledzy. Dzięki zmianom, które wspólnie z Zarządem Głównym już wprowadziliśmy, ale też tym, które planujemy, w każdym numerze "Łowca Polskiego" pojawi się więcej informacji z okręgów i kół łowieckich. Zachęcamy do prenumerowania. Promujcie nasze pismo u siebie w kole i w okręgu. Czekamy na Wasze pomysły – po to, żeby "Łowiec" był coraz lepszy, i z każdym numerem lepiej odpowiadał na potrzeby czytelników.  

Na koniec ostatnia zmiana. Wprowadzone przez Zarząd Główny oszczędności (oraz ich skala) zaowocowały tym, że możemy dziś Wam – Koleżanki i Koledzy – przekazać bardzo istotną informację. Obniżamy cenę "Łowca Polskiego". Od następnego numeru miesięcznik będzie kosztował 18,90 zł. Od przyszłego roku planujemy także obniżkę ceny prenumeraty.

Pamiętajcie – "Łowiec Polski" zmienia się dla Was, czytelników. Zapraszamy do lektury.

Łowczy Krajowy

Albert Kołodziejski

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu informuje, że w dniu 25 maja 2019 r. na strzelnicy w Chełmie odbędą się XXX Okręgowe Zawody w Strzelectwie Myśliwskim Kół Łowieckich Okręgu Zamojskiego o Puchar Przewodniczącego Zarządu Okręgowego PZŁ w Zamościu i IV zawody DIAN Okręgu Zamojskiego.

Zarządy Kół Łowieckich wystawią 3 – osobowe drużyny w klasie powszechnej, podając nazwiska zawodników, do Zarządu Okręgowego PZŁ w Zamościu w terminie do 20.05.2019 r.

W zawodach mogą uczestniczyć członkowie kół łowieckich posiadający klasę mistrzowską indywidualnie oraz w klasie OPEN. Prosimy o zawiadomienie swoich członków posiadających klasę mistrzowską o zgłoszenie udziału w zawodach do biura ZO PZŁ w Zamościu w nieprzekraczalnym terminie 20.05.2019r. Zarządy Kół dostarczą do organizatora zawodów wykazy zawodników z podaniem danych osobowych, adresem, rodzajem, numerem i kalibrem broni oraz nr pozwolenia na broń w/g załączonego wzoru.

załączniki: 1. Regulamin zawodów. 2. Zgłoszenie Zawodników.

Na naszej stronie używamy plików cookies w celu lepszego świadczenia usług.