poniedziałek, 28 październik 2019 17:41

Obchody Hubertusa Ogólnopolskiego w Zamościu

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obchody Hubertusa Ogólnopolskiego w Zamościu

Miasto Zamość w dniach 4-6 października było stolicą polskiego łowiectwa, goszcząc Koleżanki i Kolegów z całej Polski. Obchody rozpoczęły się już w piątek, gdzie na Rynku Wielkim dla młodzieży zorganizowano Dzień Edukacji Ekologicznej. Tego dnia odbyła się również konferencja naukowa „Zamość – Roztocze – Łowiectwo - UNESCO”, w której prelegentami byli:

- prof. Dariusz J. Gwiazdowicz, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,

- Janusz Sielecki, Wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF),

- Tomasz Kossowski – Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta w Zamościu,

- Jarosław Kuchta – miłośnik Roztocza, przewodnik turystyczny.

Po konferencji dokonano otwarcia czasowej wystawy „Historia i tradycje łowiectwa Zamojszczyzny”.

Główne obchody Hubertusa Ogólnopolskiego miały miejsce w sobotę, 5 października. Rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. Hubertowską w Katedrze Zamojskiej, podczas której słowo boże wygłosił Ksiądz Biskup dr Marian Rojek.

W trakcie mszy poświęcono i przekazano dwa nowe sztandary: Kołu Łowieckiemu nr 28 „Rogacz” w Józefowie oraz Oddziałowi Zamojskiemu im. Alfreda Hałasy Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ. 

Po Mszy Świętej, ulicami zamojskiej starówki przemaszerowano na Rynek Wielki. Korowód prowadzili dwaj ułani ze Szwadronu Przybocznego Prezydenta RP, na czele z prawnukiem Pawła Sapiehy, Rotmistrzem Jakubem Czekajem oraz Arkadiuszem Ziółkowskim Za nimi, w zabytkowych Fordach, podróżowały Diany w strojach z epoki oraz para prowadzących Hubertusa Ogólnopolskiego - Monika Zawiślak i Jan Szulc. Kolejno delegacje pocztów sztandarowych z Zarządu Głównego, Zarządów Okręgowych, Kół Łowieckich, Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia oraz Lubelskiej Izby Rolniczej.

Cały korowód maszerował przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Sitna oraz uczniów ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Zamościu.

Po przybyciu na Rynek Wielki, uroczyście odśpiewano cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego a wszystkiemu towarzyszyło wciągnięcie na masz flagi narodowej. O godzinie 12:00 uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego Marszałka Seniora śp. Kornela Morawieckiego. Następnie Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” przy RDLP w Lublinie odegrał sygnały „Powitanie” oraz „Darz Bór”, po których oficjalną część imprezy otworzył Wojciech Adamczyk - Łowczy Okręgowy PZŁ w Zamościu. Po otwarciu części oficjalnej głos zabierali kolejno: Członek Zarządu Głównego PZŁ- Płk prof. nadzw. dr hab. med. Leszek Markuszewski, Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej – prof. Paweł Piątkiewicz oraz Rzecznik Prasowy PZŁ Koleżanka Alicja Fruzińska, która odczytała list byłego Prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej, Kolegi Rafała Malca.

Po zakończeniu przemówień przystąpiono do wręczenia odznaczeń. Prof. Dariusz Gwiazdowicz za zasługi naukowe na rzecz łowiectwa został odznaczony medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadawanym przez Prezydenta RP. Medal w im. Prezydenta Andrzeja Dudy wręczył prof. Leszek Markuszewski. Po zakończeniu przemówień przystąpiono do wręczenia odznaczeń łowieckich:

- najwyższym odznaczeniem łowieckim, ZŁOM odznaczony został: Edmund Feduszko,

- Medalem Św. Huberta odznaczeni zostali: Jan Szulc, Tomasz Sak.

- Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej odznaczeni zostali: Jan Łagoźny, Krzysztof Kostrubiec.

- Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej odznaczeni zostali: Lech Litwin, Henryk Bednarczyk.

Medalem Zasłużony dla Łowiectwa Zamojszczyzny wyróżniono: Sławomira Zawiślaka, Andrzeja Wnuka, Zbigniewa Korzeniowskiego, Ogólnopolski Biuletyn „Kultura Łowiecka”.

Złotą Odznaką Zasłużony dla Łowiectwa na Zamojszczyźnie odznaczony został: Krzysztof Wieliczko.

Srebrną Odznaką Zasłużony dla Łowiectwa na Zamojszczyźnie odznaczony został: Andrzej Garbula.

Brązową Odznaką Zasłużony dla Łowiectwa na Zamojszczyźnie odznaczona została: Magdalena Bartyzel-Zirebiec.

Następnie przystąpiono do ceremonii ślubowania młodych myśliwych oraz nadania imienia Księżnej Elżbiety Sapiehy Klubowi Dian przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Zamościu. Akt nadania imienia odczytał i przekazał Rotmistrz Jakub Czekaj.

Po zakończeniu części oficjalnej na przybyłych gości czekały m.in. pokaz Szlacheckiej Sztuki Wabienia Jeleni w wykonaniu Przemysława Janikowskiego oraz Aleksandry Szulc, pokaz psów myśliwskich i pokaz ptaków łowczych oraz pokaz kulinarny w wykonaniu Jakuba Wolskiego. O przyjemności dla ucha zadbał Chór Myśliwski „Knieja” przy ZO PZŁ w Zamościu, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” przy RDLP w Lublinie, zespół Ale Cantare oraz Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego z Zamościa, wraz z którą Sambor Dudziński wykonał utwory z repertuaru Marka Grechuty. Między czasie przeprowadzono konkursy na najładniejszą wystawę łowiecką oraz konkurs kulinarny na najlepszą potrawę.

W kategorii na najładniejszą wystawę łowiecką, I miejsce przypadło Kołu Łowieckiemu nr 44 „Roztocze” w Zamościu. II miejsce otrzymało Koło Łowieckie nr 58 „Towarzystwo Racjonalnego Polowania” w Zamościu. Na najniższym stopniu podium stanęło Wojskowe Koło Łowieckie nr 110 „Orlik” w Hrubieszowie.

W kategorii Konkurs Kulinarny dla Kół Łowieckich, I miejsce zajęło Koło Łowieckie nr 40 „Szarak” w Strzyżowie które przygotowało dania: dzika nadziewanego kaszą, polędwiczki po hetmańsku, bigos myśliwski zapiekany, szynka pieczona w glazurze, schab z dzika w sosie pieczarkowym. Na miejscu II uplasowało się Koło Łowieckie nr 44 „Roztocze” w Zamościu które przygotowało: polędwiczki z sarny w sosie kurkowym, gulasz z dzika, karczek z dzika w sosie cebulowym, kiełbasę z dzika, kiełbasę z dzika i daniela. III miejsce przypadło Kołu Łowieckiemu nr 61 „Roztocze” w Zamościu za potrawy: paszteciki z dzika, forszmak z dzika, udziec pieczony w cieście, kiełbasę z dzika i jelenia. Dla finalistów obu konkursów Zarząd Okręgowy przygotował atrakcyjne nagrody rzeczowe. Sobota była również dniem rozstrzygnięcia konkursu kulinarnego dla restauratorów „Najlepsza Dzika Karta”, w którym pierwsze miejsce zajęła restauracja „Bohema” w Zamościu.

W niedzielę o godzinie 9:00 na Rynku Wielkim odbyła się giełda kolekcjonerska. Składamy podziękowania naszym gościom za przybycie, myśliwym oraz stażystom z naszego Okręgu za nieocenioną pomoc i wielkie zaangażowanie w organizację naszego święta. Podziękowania składamy na ręce Pana Grzegorza Malca, właściciela Zakładu Przetwórstwa Dziczyzny Elite Expeditions, który podczas obchodów Hubertowskich, świętował 30-lecie istnienia zakładu. Dziękujemy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie za pomoc przy organizacji Hubertusa oraz za oddelegowanie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” przy RDLP w Lublinie. Dziękujemy Nadleśnictwom w Tomaszowie i Biłgoraju za udział w Dniu Edukacji Ekologicznej oraz Nadleśnictwu Józefów za zabezpieczanie sceny oraz sztandarów. Serdecznie dziękujemy Zarządom Okręgowym z Chełma, Lublina, Rzeszowa, oraz Tarnobrzegu za zaprezentowanie swoich stoisk na Rynku Wielkim oraz przygotowanie poczęstunku dla zwiedzających. Dziękujemy władzom lokalnym, sponsorom, wystawcom, oraz wszystkim tym którzy przyczynili się do organizacji dni Św. Huberta w Zamościu.

Darz Bór

 

zdjęcia: Liliana Keller, Janusz Siek:

zdjęcia Adam Gąsianowski:

zdjęcia Jerzy Zakrzewski:

Czytany 2718 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 marzec 2020 09:42

Na naszej stronie używamy plików cookies w celu lepszego świadczenia usług.