Ten szczytny cel angażuje wiele serc i my powinniśmy w miarę możliwości wspomóc swoimi darami.
W związku z rozpoczęciem akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” przez 163 Stacjonarny Sztab Akcji (Myśliwych) zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tym szczytnym przedsięwzięciu. Koordynatorem akcji powołanym przez Sztab na teren Okręgu Zamość jest Kol. Franciszek Zabłocki
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hubertus 2013


Komunikat 2/2013
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu z dnia 05.02.2013r. Przekazujmy Kolegom informacje oraz prośby w następujących sprawach:

1. Szkolenie z zakresu szacowania szkód łowieckich prowadzić będzie Towarzystwo Rzeczoznawców i Likwidatorów Szkód w Mosinie.
Szkolenie odbędzie się w biurze ZO PZŁ w Zamościu w dniach:
23.02.2013 (sobota) godz. 9.00 do 16.00
24.02.2013 (niedziela) godz. 9.00 do 15.00
Koszt szkolenia 190,00 zł od osoby (łącznie z materiałami i poczęstunkiem).

2.Narada z łowczymi kół łowieckich odbędzie się w dniu 19.02.2013r. o godz. 14.00 w świetlicy ZO PZŁ w Zamościu ul. Jasna 7.
Proponowany porządek narady:
- Inwentaryzacja zwierzyny ,
- Sporządzanie RPŁ,
- Sprawy bieżące.

3.Przesyłamy Kolegom aktualne druki i pisma :
- Rocznych Planów Łowieckich,
- Wniosków o przyznanie odznaki „Zasłużony dla Łowiectwa na Zamojszczyźnie”
- Pismo w sprawie inwentaryzacji łosi.

Pismo DGLP do RDLP - Inwentaryzacja łosia

Pismo łoś inwentaryzacja ZO PZŁ

Stanowisko zespołu MŚ

Nowy druk

Poruzomienie PZL DGLP

Roczny plan łowiecki 2013r.

Rozporządzenie RPL 2013r.

Rozporządzenie RPL 2007r.

Henryk Studnicki
Łowczy Okregowy
h.studnicki@pzlow.pl


Komunikat 2/2013
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu z dnia 23.01.2013r. Przekazujmy Kolegom informacje oraz prośby w następujących sprawach:

Treść komunikatu/a>


Komunikat Sztabu Akcji "POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ"

Treść komunikatu


Komunikat 16/2012
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu z dnia 20.09.2012r

Treść komunikatu

Arkusz oceny

Karta wyceny


Komunikat 14/2012
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu z dnia 6.09.2012r

W załączeniu przesyłamy Komunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dotyczący jesiennego szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących – metodą doustną.

Treść komunikatu

Henryk Studnicki
Łowczy Okregowy
h.studnicki@pzlow.pl


Komunikat 13/2012
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu z dnia 4.09.2012r. Przekazujmy Kolegom informacje oraz prośby w następujących sprawach:

1. W dniu 12.09.2012 roku o godz. 14.00 rozpoczynamy szkolenie dla stażystów ubiegających się o uzyskanie podstawowych uprawnień do wykonywania polowania. Zajęcia odbywać się będą w biurze ZO PZŁ Zamość przy ul. Jasnej 7. Harmonogram zajęć i inne sprawy organizacyjne podane będą w dniu rozpoczęcia zajęć. Zapraszamy Kolegów, którzy ukończyli staż.

2. W dniu 19.09.2012 roku o godz. 14.00 rozpoczynamy szkolenie dla myśliwych ubiegających się o uzyskanie selekcjonerskich uprawnień do wykonywania polowania. Zapraszamy Kolegów Myśliwych, którzy ukończyli
3- letni okres przynależności do PZŁ.

3. Przy planowaniu uroczystości Hubertowskich w Kołach prosimy uwzględnić że: - Okręgowy Hubertus 2012 planowany jest w Lubyczy Królewskiej w dn.13.10.2012r. - Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego organizuje Hubertus Spalski 2012 - w dniach 20-21 października 2012r.

Henryk Studnicki
Łowczy Okregowy
h.studnicki@pzlow.pl


Rywalizacje na strzelnicy Przedstawicieli Rad Okręgowych i Zarządów PZŁ Lubelszczyzny.

11 sierpnia 2012 r. na strzelnicy myśliwskiej w Kumowej Dolinie koło Chełma odbyły się pierwsze Mistrzostwa okręgowych organizacji łowieckich województwa lubelskiego w sześcioboju myśliwskim. O zorganizowanie takiej imprezy na jednej z narad ORŁ w Zamościu zaapelował członek naszej rady Lucjan Grabarczuk. Po uzgodnieniu szczegółów z Okręgami: Biała Podlaska, Chełm, Lublin i Zamość, impreza ta została zaakceptowana i przyjęta do realizacji. Ustalono, że w skład zespołu mogą wchodzić wyłącznie członkowie poszczególnych rad łowieckich i zarządów okręgowych. A wynikiem zespołu liczonym do klasyfikacji będzie suma pięciu najlepszych wyników zgłoszonych zawodników. 11 sierpnia 24 działaczy związku stanęło na Chełmskiej strzelnicy do koleżeńskiej rywalizacji w Klasyfikacji drużynowej, o tytuł „DRUŻYNOWY MISTRZ ORŁ LUBELSZCZYZNY” i w Klasyfikacji indywidualnej o miano „MISTRZ ORŁ LUBELSZCZYZNY” bez względu na posiadaną klasę strzelecką zawodników. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Prezes ORŁ w Chełmie Marian Rudnik, sędzią głównym zawodów był Jan Kita z Tarnobrzega, a flagę PZŁ na maszt wciągnął Lucjan Grabarczuk członek ORŁ z Zamościa jako inicjator tej imprezy. Nasz okręg reprezentowali: Jerzy Burcon, Jarosław Dąbrowski, Lucjan Grabarczuk, Ryszard Kotowski i Robert Polski. Zespół ten wywalczył I miejsce drużynowo, a Robert Polski zajął I miejsce indywidualnie z wynikiem 451/500 pkt.. W zawodach udział brała jedyna „Diana” Mariola Parczyńśka osiągając 204/500pkt. Po wręczeniu Pucharów dyplomów i nagród wspaniałą imprezę zakończono biesiadą myśliwską. Koledzy z Białej Podlaskiej zaprosili do kontynuowania tej imprezy w przyszłym roku na swojej strzelnicy.


Jerzy Burcon

Tabela wyników

Tabela strzelań indywidualnych

Galeria zdjęć


W dniu 25.08.2012r.
na terenie Stadionu Klubu Sportowego "Sokół" w Zwierzyńcu

odbyły się IV Lubelskie Spotkania z Tradycją i Kulturą Łowiecką. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Galeria


Komunikat Nr 11/2012
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu z dnia 26.07.2012r.

Treść komunikatu


XXIII OKRĘGOWE ZAWODY W STRZELECTWIE MYŚLIWSKIM KÓŁ ŁOWIECKICH OKRĘGU ZAMOJSKIEGO O PUCHAR PREZESA OKRĘGOWEJ RADY ŁOWIECKIEJ. 16.06.2012 r.

Treść komunikaru

Wyniki indywidualne

Wyniki drużynowe


Komunikat Nr 8/2012
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu z dnia 15.05.2012r.

Treść komunikatu


Komunikat Nr 7/2012
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu z dnia 7.05.2012r.

Przekazujmy Kolegom informację Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Lublinie, w sprawie akcji szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących metodą doustną

Treść komunikaru


W dniu 21.04.2012r.
W Biłgoraju odbyły się IV Regionalne Konkursy Pracy Psów Tropowców i Posokowców zorganizowane przez ZO PZŁ oraz Komisję Kynologiczną i Upowszechniania Psa Myśliwskiego ORŁ w Zamościu

Do konkursów przystąpiło 5 psów posokowców i 18 tropowców. W trakcie konkursu rozstrzygnięto finał konkursu plastycznego p.t. "Myśliwy w oczach dziecka", który przeprowadzono w Szkołach Podstawowych w Zwierzyńcu i Wywłoczce. Swoją obecnością zaszczycili myśliwych przedstawiciele władz samorządowych powiatu, miasta i gminy Biłgoraj, którzy ufundowali również nagrody i upominki dla uczestników. Z przyjemnością informujemy, że fundatorami nagród oprócz wielu Kolegów myśliwych, były również Koła Łowieckie nr 12 "Sarna" i nr 62 "Piżmak". Wyniki konkursów przedstawiają poniższe tabele.

Adam Ćwik - Przew. Kom. Kynologicznej i Upowszechniania Psa Myśliwskiego.

Galeria

Wyniki Tropowce

Wyniki Posokowce


Roztrzygnięcie konkursu CACT Biłgoraj 2012r.
Poniżej materiały przekzane przez kolegów z Ukrainy

Informacje o konkursie

Film


Komunikat nr 6/2012
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu z dnia 04.04.2012r.

Zarząd Okręgowy PZŁ w Zamościu informuje że:

1. W związku z ograniczoną ilością miejsc startowych w IV Regionalnych Konkursach Psów Tropowców i Posokowców organizowanych przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Zamościu z przykrością informujemy, że lista zgłoszeń została zamknięta.

2. O ograniczonej ilości miejsc startowych informowaliśmy w komunikacie Nr.5/2012 z dnia 22.03.2012 r.

3. Informujemy również, że Regionalne Konkursy Pracy Psów Tropowców i Posokowców są imprezą cykliczną, a w związku z tym bardzo serdecznie zapraszamy na V Konkursy za rok.

Do zobaczenia. Darz Bór


Komunikat Nr 5/2012
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu z dnia 22.03.2012 r.

Zarząd Okręgowy PZŁ w Zamościu informuje że:

1. IV Regionalne Konkursy Pracy Psów Tropowców i Posokowców odbędą się w Leśnym Ośrodku Edukacyjno-Szkoleniowym "SOSNA" w Biłgoraju dnia 21.04.2012 r. ul. Zamojska 104

2. Odpłatność za udział w konkursach ustalono w wysokości 100zł za każdego psa.

3. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc decydującą rolę na zarejestrowanie psa do konkursu będzie miała kolejność zgłoszeń.


Komunikat Nr 4/2012
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego
w Zamościu z dnia 12.03.2012r.

Przekazuje Kolegom informacje oraz prośby w następujących sprawach:

1.Przesyłamy pismo Głównego Lekarza Weterynarii, w sprawie badań padłych i odstrzelonych dzików w kierunku afrykańskiego pomoru świń. Prosimy o współpracę z jednostkami terenowymi inspekcji weterynaryjnej - Powiatowymi Lekarzami Weterynarii w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu. W celu ułatwienia pobierania farby do badań, należy zgłosić się do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim po odbiór jednorazowych pojemniczków. Dla powiatu Zamość pojemniczki należy pobrać w biurze ZO PZŁ. Do pobranej próbki farby należy dołączyć świadectwo miejsca pochodzenia zwierzęcia dzikiego dla celów Inspekcji Weterynaryjnej. Ankieta w załączeniu. Z obwodów położonych na terenie Powiatu Biłgoraj powinny być dostarczane próbki farby z dzików na dotychczasowych zasadach (tj. minimum z 10 % sztuk pozyskanych dzików).

2. Prosimy o wypełnienie ankiety dotyczącej jenota i norki amerykańskiej, którą jesteśmy zobowiązani przesłać razem z drukami RPŁ do Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu. Ankieta w załączeniu.

3. Przesyłam decyzję Ministra Środowiska w sprawie zezwolenia na odstrzał lisów do badań weterynaryjnych w okresie ochronnym. Xero decyzji w załączeniu.

4. Planujemy szkolenia dla kandydatów do PZŁ i selekcjonerów. Szkolenia odbędą się w Zarządzie Okręgowym PZŁ w Zamościu. Rozpoczęcie szkolenia: - dla kandydatów do PZŁ w dn. 21.03.2012 godz.15.00. dla selekcjonerów w dn. 22.03.2012 godz.15.00.

Darz Bór

Decyzja Ministra

Zalecenia Lekarza Weterynarii

Protokół powiat zamojski

Protokół pozoztałe powiaty

Ankieta


Komunikat Nr 3/2012
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu z dnia 21.02.2012r.

Przekazuje Kolegom informacje oraz prośby w następujących sprawach:

1. Anuluje się informacje, zawarte w Komunikacie Nr 2/2012 ZO PZŁ w Zamościu z dnia 16.02.2012r. (Przekazane Kol. Łowczym Kół na zebraniu w dniu 16.02.2012 r.)

2. W celu usprawnienia pracy zespołów oceniających prawidłowość odstrzału jeleni i danieli byków pozyskanych w sezonie 2011/2012, proszę Kol. Łowczych Kół o dokładne przygotowanie arkuszy ocen, opisania trofeów i dopilnowania aby były dobrze spreparowane. Uzyskane dane z oceny należy uwzględnić przy sporządzaniu RPŁ na rok gospodarczy 2012/2013. Proszę, aby Koła dostarczyły poroża byków do oceny w/g następującego planu:

5.03.2012r. Nadleśnictwo Tomaszów:

Koło Łowieckie: Nr 11 "Bażant" - godz. 9.00, Nr 71 "Cyranka"- godz. 9.30

Nr 17 "Jeleń" - godz. 9.30, Nr "Hermes" - godz.10.00, Nr 8 "Łoś"- godz.10.30

Nr 15 "Niwa" - godz.11.00

6.03.2012r. Nadleśnictwo Mircze:

Koło Łowieckie: Nr 42 "Cichy Bór" - godz. 9.00, Nr 14 "Rogacz"- godz. 9.30

Nr 41 "Łoś" - godz.10.00, Nr 43 "Bażant" - godz. 10.00, Nr 110 "Orlik" - godz. 10.30

7.03.2012r. Nadleśnictwo Biłgoraj:

Koło Łowieckie: Nr 28 "Rogacz" - godz. 9.00, Nr 46 "Bażant" - godz. 10.00

Nr 59 "Słonka" - godz.10.30, Nr 69 "Bażant" - godz.11.00, Nr 54 "Chodel" - godz.11.30

Nr 3 "Jeleń" - godz. 11.30, Nr 20 "Głuszec" - godz. 12.00, Nr 10 "Leśnik" - godz. 12.30

8.03.2012r. Zarząd Okręgowy PZŁ Zamość:

Koło Łowieckie: Nr 12 "Sarna" - godz. 9.00, Nr 21 "Wilk" - godz.9.30

Nr 78 "Cietrzew" - godz.10.00, Nr 87 "Hubertus" - godz. 10.30, Nr 13 "Dzik" - godz.11.00

Nr 61 "Roztocze" - godz.11.00, Nr 90 "Darz Bór" - godz. 11.30

Nr 34 "Orzeł" - godz.12.00, Nr 121 "Świt" - godz. 12.00, Nr 58 "TRP" - godz. 12.30

3.Na IX Międzynarodowe Targi Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji Hubertus Expo 2012, mamy możliwość przesłać pozyskane w ostatnim sezonie trzy trofea rogaczy, po jednym jelenia i daniela byka. Termin dostarczenia trofeów do ZO PZŁ do dnia 15.03.2012r.

4.Przypomina się, że wznoszenie urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej zgodnie z art.12 Ustawy z dnia 13 października 1995 roku Prawo Łowieckie, wymaga uzyskania zgody właściciela gruntu. Ponadto lokalizacja nęcisk na terenach leśnych, zgodnie z § 6 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 roku w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, powinna być uzgodniona z właściwym Nadleśnictwem.

5.Urządzenia łowieckie w złym stanie technicznym oraz nie nadające się do remontów, należy usunąć z terenu dzierżawionych obwodów, a miejsca w których były zlokalizowane uporządkować. Czynności te powinny być zakończone do końca roku gospodarczego 2011/2012.


W dniu 10. 02. 2012r.
odbyło się Posiedzenie Komisji Hodowli i Ochrony Środowiska ORŁ Zamościu.

Na posiedzeniu omówiono i podsumowano przeprowadzone kontrole w kołach łowieckich oraz przygotowano spostrzeżenia i wnioski wynikające z przeprowadzonych kontroli. Zaopiniowano wnioski o dofinansowanie zakupu zwierzyny drobnej z funduszu ZO PZŁ. Przyjęto plan pracy na rok gospodarczy 2012/13 oraz tematy, które należałoby poruszyć na łamach "Myśliwca Kresowego".


Komunikat Nr 2/2012
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego
w Zamościu z dnia 20.01.2012r.

Przekazuje Kolegom informacje oraz prośby w następujących sprawach:

1. Kalendarz imprez myśliwskich Okręgu Zamość w 2012 roku.

Lp. Data Konkursy, Zawody i imprezy Miejsce
1. 21.04.2012 Konkurs Pracy Tropowców i Posokowców N-ctwo Bilgoraj
2. 26.05.2012 XII Kresowy Konkurs Sygnalistów Myśliwskich ZSL w Bilgoraju
3. 26-27.05.12 KKKL im. Ignacego Stachowiaka ZO Lublin
4. 16.06.2012 Zawody Okręgowe w Strzelectwie Myśliwskim Kumowa Dolina
5. 23-24.06.12 Mistrzostwa PZL w Klasie Powszechnej Ciechanów
6. 7.07.2012 V Mistrzostwa Woj. Lubelskiego w Strzelectwie Myśliwskim Kumowa Dolina
7. 25.08.2012 III Lubelskie Spotkanie z Tradycją i Kulturą Łowiecką Zwierzyniec

2. Od dnia 1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt z dnia 16 września 2011r. Zgodnie z zapisem tej nowelizacji w art.6 ust.1 jest zapis Zabrania się zabijania zwierząt, z wyjątkiem: …. Jednoznacznie z dniem 1.01.2012 r. obowiązuje również zakaz strzelania wałęsających się psów i kotów na dotychczasowych zasadach.
W załączeniu przesyłamy:
- ustawę z dnia 16 września 2011r. o ochronie zwierząt,
- stanowisko Komisji Organizacyjno - Prawnej Okręgowej Rady Łowieckiej w Zamościu w sprawie:
a) zmiany regulacji prawnej dotyczącej odstrzału wałęsających się psów i kotów,
b) postępowania myśliwych w przypadku dokonania odstrzału humanitarnego zwierzyny łownej rannej w wyniku zdarzeń losowych (kolizja drogowa, wścieklizna, itp.)
c) odpowiedzi na pytania Kol. myśliwych ..czy myśliwy może wykonywać polowanie indywidualne z psem na dziki ?

3. W związku z powtarzającymi się coraz częściej sygnałami o odnajdywaniu przez różne osoby skór, łbów i innych odpadów pochodzących ze zwierzyny łownej, zwracamy się z prośbą o zwrócenie uwagi Kolegom myśliwym, pobierającym na użytek własny tusze zwierzyny łownej, o właściwe zagospodarowanie odpadów. Niedopuszczalna jest sytuacja wyrzucania do śmietników miejskich tego rodzaju odpadów, co wywołuje dodatkowe czynności organów administracji, z uwag na podejrzenie o działalność kłusowniczą, która w rzeczywistości najprawdopodobniej jest zwykłą nieodpowiedzialnością myśliwego. Wyrzucanie części tuszy zwierzyny łownej do śmietników narusza ustawę o odpadach.

4. Od stycznia 2012 roku nadawany będzie program o tematyce łowieckiej p.t. Tajemnice kniei, w każdą niedzielę o godz.22.30 w TV POLSAT 2, a następnie w kolejnym miesiącu powtarzany będzie 4 razy o godz. 22.15.

5. W lutym planowana jest narada z łowczymi kół łowieckich (termin zostanie przekazany telefonicznie, po otrzymaniu informacji od Kierowników Rejonów Hodowlanych w sprawie inwentaryzacji) Planowany porządek: Założenia do planu rozwoju gospodarki łowieckiej w okręgu na lata 2012 2017, wnioski i uwagi z kontroli kół łowieckich, możliwość ubezpieczenia kół od szkód łowieckich, sprawy bieżące( nowe akty prawne, inwentaryzacja, RPŁ itp.)

6. Prosimy o przekazywanie informacji z życia kół, które chcielibyście umieścić na stronie internetowej ZO PZŁ Zamość na email: piotrszymczak@vp.pl lub na nośnikach pamięci do biura ZO PZŁ Zamość.

7. Ponadto przesyłamy:
- projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie planów rocznych i wieloletnich, które prawdopodobnie wejdzie przed końcem obecnego sezonu łowieckiego? (takie mamy informacje).
- informację o preparacie do odstraszania zwierzyny


10.01.2012r. odbyło się posiedzenie Komisji Organizacyjno - Prawnej Okręgowej Rady Łowieckiej w Zamościu.

Komisja m.innymi starała się odpowiedzieć na pytania Kol. myśliwych. Stanowisko Komisji prezentujemy poniżej.

Posiedzenie Komisji Organizacyjno - Prawnej


Nów

Nów


Wschody i zachody

Kalendarz Myśliwski

LogowanieOkręgowa Rada Łowiecka, Zarząd Okręgowy w Zamościu
22-400 Zamość, ul.Jasna 7, tel. 084-638-47-52 084-638-70-86 084-638-70-87
e-mail: zo.zamosc@pzlow.pl NIP 526-030-04-63
Konto bankowe: 91 1500 1807 1218 0000 3483 0000